Dag 1. Rejsens start i Bergen
Du flyver direkte fra Københavns Lufthavn til Bergen, der er bedst kendt som “Byen mellem de 7 fjelde” og betegnes som indgangen til de Norske fjorde. Bergen er særligt kendt for sine velbevarede historiske bygninger, hvor bl.a. UNESCO-beskyttede Bryggen kan dateres helt tilbage til 1300-tallet. Efter ankomst til lufthavnen er der direkte transfer ned til skibet, hvor sejleventyret begynder.
Dag 2. Ålesund og Geirangerfjorden
Allerede på sejladsens anden dag står nogle af turens absolutte højdepunkter for døren. Tidligt på dagen kan du mod vest se Hornelen-fjeldet, der har et hav af vikingehistorier tilknyttet. Sejladsen går herefter nordover til Ålesund, der i 1904 brændte ned og efterfølgende blev genopbygget i den såkaldte jugendstil, der er inspireret af organiske former. Midt i byen ligger fjeldet Aksla, der er 418 trappetrin fra centrum.
Herefter står den ubeskriveligt smukke Geirangerfjord for skud. Geirangerfjorden er på UNESCOs liste over verdens kultur- og naturarv. Der er både høje fjeldtoppe, stejle sider og vilde vandfald.
Mulige udflugter (tilkøb):
Dag 3. Kongebyen: Trondheim
I dag går turen forbi Trondheim, der blev grundlagt af vikingekongen Olav Tryggvason i år 997 og er kendt som midt-Norges hovedstad. Byen er Norges tredje største og med sin pragtfulde Nidaros Domkirke er den stadig hovedmålet for mange pilgrimsrejsende. Nidarosdomen er Norges mest berømte kirke, og er af flere omgange brændt ned og genopbygget. Den er bygget i gotisk stil.
Det er også muligt at besøge Trondheims gamle bydel, Bakklandet, der har mange velbevarede og farverige træhuse. Turen går også gennem Trondheimsfjorden, hvor vi på vejen kan se den lille ø Munkholmen, der har fungeret både som rettersted, kloster, fort og fængsel. Vi sejler videre mod polarcirklen og midnatssolens rige.
Mulige udflugter (tilkøb):
Dag 4. Polarcirklen og Lofoten
På sejladsens fjerde dag krydser du den usynlige grænse til polarcirklen! Du er nu på 66° 33′ nord, der er det sydligste punkt, hvor solen om midsommeren skinner 24 timer. Det er muligt at opleve midnatssolen fra ca. midt maj til slutningen af juli. Ombord fejres krydsningen af Polarcirklen med en såkaldt polarcirkeldåb på dækket – det bliver koldt, vådt og sjovt! Det er første dag i det arktiske farvand, og i løbet af aftenen ankommer Hurtigruten til Svolvær – også kaldet Lofoten. Mange har gennem tiden tabt sit hjerte til smukke Lofoten, der er en by med rå granitvægge, vulkanske sten, gemte fiskelandsbyer og hvide sandstrande.
Mulige udflugter (tilkøb):
Dag 5. Tromsø: Porten til Ishavet
I løbet af natten sejler I gennem det smalle Raftsundet, inden I når Tromsø, hvor et længere stop er planlagt. Tromsø er den arktiske hovedstad og går også under navnet: Nordens Paris. Det er en smuk by med et levende kulturliv, og den er omgivet af fjelde, fjorde og øer. Byens kendte landmærke Ishavskatedralen er bestemt et besøg værd.
Mulige udflugter (tilkøb):
Dag 6. Honningsvåg og Nordkap
Turen går i dag til Honningsvåg, der også er kendt som indgangen til Nordkap: Det nordligste punkt på europæisk fastland. Vi sejler gennem Lapland, hvor Hurtigruten passerer klippeformationen Finnkjerka og fiskelandsbyen Køllefjord, hvor der er muligt at møde de lokale samere.
Mulige udflugter (tilkøb):
Dag 7. Kirkenes
På rejsens syvende dag bliver både udsigten og havet mere vildt og dramatisk i takt med du nærmer dig Kirkenes. Efter ankomst til byen er der transfer fra skibet direkte mod det centrale hotel, hvor du skal tilbringe natten. Efter indkvartering på hotellet er der rig mulighed for udforske byen, der ligger kun få kilometer fra den russiske grænse og de samiske lokalsamfund. Den lokale befolkning snakker da også både norsk, samisk, finsk og russisk som genspejler de mange kulturer, der har sat sit præg på historien.
Kirkenes er kendt som hovedstaden i Barentsregionen, og med det vilde Barentshav som nabo er der bogstaveligt talt et hav af lækre delikatesser til spisebordet. Særligt den mægtige kongekrabbe er en populær spise her. Sommeren i Kirkenes er fantastisk og kan nå temperaturer op til 30 varmegrader.
Mulige udflugter (tilkøb):
Dag 8. Hjemrejse
Eventyret er nået til vejs ende, og efter en dejlig morgenmad på hotellet køres du til lufthavnen, hvorfra du flyver retur til Danmark omkring middagstid.